More

Lancashire Ladies

125 Trophy

Thursday 25th January 2024

125 Trophy entrants so far
Read More...

County Unification

Wednesday 10th January 2024

Letter to clubs re County Unification
Read More...

English Women's Open Stroke Play Championship

Friday 25th August 2023

Lancashire players in contention at the English Women's Open Stroke Play Championship
Read More...


Lancashire Ladies' County Championship 2022

Royal Birkdale Golf Club, 29th - 31st May 


County Captain: Margaret Milne  (West Lancashire and Woolton)                 
Championship Organisers: Eleanor Green and Sue Gray, LLCGA Divisional Representatives for the South West Division. 


31st May

Championship Final

Claudia Hastings (Royal Birkdale) beat Sofia McGhie (Lancaster) 2 holes

Semi-Finals
Sofia McGhier beat Sadie Adams 3 & 2
Claudia Hastings beat Eloise Healey 1 hole

Plate Final

Lauren Green (West Lancashire) beat Adrienne Bennett (Fairhaven)  3 & 1

Semi Finals
Adrienne Bennett beat Clare Seddon at the 19th
Lauren Green beat Lucy Brown 

30th May

Championship Quarter Finals


Sadie Adams beat Lauren Oatley 2 holes
Sofia McGhie beat Laura Bevan 4 & 3
Eloise Healey beat Emily Byrne 1 hole
Claudia Hastings beat Lea Dawson at the 19th

Plate Quarter Finals


Clare Seddon beat Sarah Pownell 2 & 1
Adrienne Bennett beat Elaine Clark 6 & 4
Lauren Green beat Holly Durnian 4 & 2
Lucy Brown beat Leah Butler 1 hole

Championship First Round


Sadie Adams beat Sharon Eales 4 & 3
Lauren Oatley beat Brogan Calvert 6 & 5
Laura Bevan beat Mia Clarke at the  20th
Sofia McGhie beat Kirsty Field 8 & 7
Eloise Healey beat Claudine Beaver 6 & 5
Emily Byrne beat Grace Gallagher w/o
Claudia Hastings beat Catherine Roberts 4 & 3
Lea Dawson beat Melissa Ball 3 & 2

Plate First Round


Sarah Pownell beat Vanessa Barrow 6 & 5
Clare Seddon beat Caitlin Feeney 4 & 3
Adrienne Bennett beat Louise Aspden 3 & 1
Elaine Clark beat Emilie Kate May 4 & 3
Lauren Green beat Rebecca Gray 4 & 3
Holly Durnian beat Susan Caton 6 & 4
Lucy Brown beat Clare MacLeod 5 & 4
Leah Butler beat Jill McGhie 5 & 4

29th May

Qualifying Rounds

Aggregate Qualifying Scores

Sadie Adams 
Royal Birkdale
72 76 148
Eloise Healey 
West Lancashire
72 77 149
Claudia Hastings 
Royal Birkdale
70 81 151
Mia Clarke 
Hillside
77 77 154
Sofia McGhie 
Lancaster
77 78 155
Melissa Ball 
West Lancashire
76 81 157
Jessica Parker 
Lancaster
75 82 157
Grace Gallagher 
Formby Ladies
79 80 159
Lauren Oatley 
St Annes Old Links
81 79 160
Brogan Calvert 
Lancaster
79 81 160
Emily Byrne 
Formby Ladies
81 80 161
Lea Dawson 
Oldham
85 78 163
Kirsty Field 
Clitheroe
80 83 163
Laura Bevan 
Royal Birkdale
77 86 163
Catherine Roberts 
Hart Common
79 85 164
Claudine Beaver 
Bolton
82 83 165
Sharon Eales 
Royal Birkdale
80 85 165
Sarah Pownell 
Fairfield
81 85 166
Lauren Green 
West Lancashire
80 86 166
Lucy Brown 
Hillside
85 82 167
Adrienne Bennett 
Fairhaven
87 81 168
Emilie Kate May 
Pleasington
82 88 170
Leah Butler 
Formby Ladies
85 87 172
Holly Durnian 
Chorley
86 87 173
Caitlin Feeney 
Hillside
85 89 174
Clare Seddon 
Formby Ladies
90 85 175
Susan Caton 
Pleasington
91 86 177
Jill McGhie 
Lancaster
84 93 177
Susan Barlow 
Ashton-under-Lyne
82 96 178
Elaine Clark 
Manchester
91 88 179
Melissa Walker 
Formby Ladies
88 93 181
Louise Aspden 
Ellesmere
96 88 184
Clare MacLeod 
Harwood
89 95 184
Rebecca Gray 
Houghwood
96 89 185
Vanessa Barrow 
Fairhaven
91 95 186
Grace Worth 
Blackpool North Shore
95 94 189
Elisabeth Mair
Hillside
102 88 190
Michelle Black 
Rochdale
97 93 190
Emily Halstead 
Crompton & Royton
97 93 190
Zara Holmes 
West Lancashire
96 94 190
Elsbeth Pierce 
Formby Ladies
96 94 190
Daisy Lee 
Lancaster
92 98 190
Amelia Taylor 
Harwood
96 96 192
Deborah Catlow 
Clitheroe
103 91 194
Sara Meehan 
West Lancashire
100 95 195
Nicola Baseley 
Southport & Ainsdale
102 94 196
Laura Cannan 
Stonyhurst Park
97 100 197
Janet Cartledge 
Chorley
96 101 197
Jacqueline Malin 
Fairhaven
102 97 199
Ann Teale 
Chorley
107 97 204
Rachel Scholes 
Walmersley
104 100 204
Jenny Williams 
Formby Ladies
104 102 206
Helen Mosscrop 
Turton
107 105 212
Linda Ashworth 
Stonyhurst Park
101 112 213
Elaine Hayes 
Turton
110 114 224
Sue Howard 
Turton
115 110 225
Maddie Raine 
Pleasington
NR NR NR
Colette Connell 
West Lancashire
97 NR NR
Samantha Durnian 
Chorley
83 DQ DQ
Ann Greenall 
Chorley
100 DQ DQ


The top 16 players go in to the Championship match play while the next 16 qualify for Flight 2 (The Plate) with the same format. 

Monday 29th May: 2 rounds of match play. Tuesday 30th May: Morning Semi-Finals. Afternoon 13.15 Plate Final. 13.45 Championship Final.





Created by intelligentgolf version 10.1.2.